نحوه محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی

جابجایی در خانه خطرات زیادی را ایجاد می‌کند – برای امنیت شما، برای امور مالی شما و حتی برای وسایل شما. از انتخاب جابجایی گرفته تا بسته‌بندی خانه، هر مرحله از فرآیند جابجایی با خطرات خاص خود همراه است. برنامه‌ریزی نامناسب، کارهای نادیده گرفته‌شده، پیچیدگی‌های دست‌کم گرفته‌شده، بسته‌بندی نامناسب و غیره.

بااین‌حال روز اسباب‌کشی زمانی است که خطرات به حداکثر می‌رسند . یک تصمیم اشتباه یا یک مرحله اشتباه، در آن روز سرنوشت‌ساز می‌تواند منجر به جراحات جدی شخصی، شکسته شدن وسایل خانه و یا آسیب دیدن کف، پله‌ها یا دیوارها شود.

درواقع اسباب‌کشی بدون ایجاد صدمه‌ای به اموال تقریباً معجزه‌آسا است. تنها راه دستیابی به آن، اتخاذ تدابیر محافظتی کارآمد است – و برای این کار، شما باید بدانید که چگونه به‌درستی از خانه خود محافظت کنید.

ازآنجاکه در حین جابجایی در خانه، کف و پله در معرض آسیب قرار دارند، باید ابتدا به آن‌ها توجه شود – و در بهترین حالت ممکن از آن‌ها محافظت شود.

ما اکنون به اقدامات احتیاطی مختلفی می‌پردازیم که می‌توانید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پله‌ها جابجایی داشته باشید.

چگونه از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی محافظت کنید – و چرا باید این کار را انجام دهید؟

جابجایی شامل بالا بردن سنگین است، به‌ویژه هنگامی‌که پله درگیر است. بردن مبلمان سنگین، وسایل حجیم و جعبه‌های بزرگ از پله یا پایین آن بسیار دشوار و بسیار خطرناک است. شما (کارگران باربری) می‌توانید به‌راحتی روی پله‌ها بلغزانید، یک‌چیز سنگین را روی پله‌ها بیندازید، یا به نرده برخورد کنید. و درنتیجه به وسایل حمل شده آسیب می‌رسانید و یا به پله‌ها آسیب می‌رسانید. فرش روی پله‌های فرش شده ممکن است پاره شود. پله‌های چوبی دچار بریده‌بریده، خراشیده شده یا دچار دندانه شوند، نرده‌ها شکسته شود و …

حمل یخچال

همچنین پله‌ها ممکن است در اثر ترافیک سنگین آسیب ببینند. افراد بارها و بارها به داخل و خارج خانه و از پله‌ها بالا و پایین خواهند رفت، ردیابی گردوغبار، خاک، آب یا گل‌ولای را دنبال می‌کنند. درنتیجه، پله‌ها به‌راحتی کثیف، لکه‌دار شده یا خراشیده می‌شوند، مگر اینکه با مواد محافظ پوشانده شوند.

بیشتر بخوانید : آموزش حمل یخچال

بنابراین کاملاً واضح است که پله‌ها در هنگام اسباب‌کشی در خانه در برابر آسیب بسیار آسیب‌پذیر هستند؛ و آسیب به پله‌ها – به‌عنوان هر نوع خسارت دارایی – آخرین چیزی است که می‌خواهید هنگام جابجایی در خانه با آن روبرو شوید:

 • اگر در حال جابجایی از یک ملک اجاره‌ای هستید و به پله‌ها آسیب می‌رسانید، ودیعه وثیقه خود را پس نخواهید گرفت.
 • اگر از خانه خود خارج می‌شوید، هرگونه صدمه به پله‌ها قیمت فروش آن را کاهش می‌دهد.
 • اگر هنگام ورود به خانه جدید به پله‌ها آسیب دیدید، بلافاصله پس از جابجایی پرهزینه باید با تعمیرات پرهزینه مقابله کنید . یا برای مدتی پله‌های آسیب‌دیده را تحمل‌کنید.

درهرصورت، محافظت نکردن از پله‌ها هنگام جابجایی برای شما وقت و هزینه زیادی خواهد داشت . و هنگام جابجایی در خانه هیچ‌کس دیگری از این‌ها نخواهید داشت.

خوشبختانه با اقدامات احتیاطی مناسب می‌توانید به‌راحتی از آسیب رسیدن به پله‌ها جلوگیری کرده و از همه دردسرها جلوگیری کنید.

بنابراین، برای اطمینان از اینکه پله‌ها سالم و در وضعیت خوبی قرار دارند، باید چه‌کاری انجام دهید؟

برای محافظت از پله‌ها هنگام جابجایی دو راه وجود دارد

(1) با پوشاندن آن‌ها با مواد محافظتی

(2) با استفاده از تجهیزات مناسب و بسته‌بندی ایمن و روش‌های جابجایی كه خطر آسیب به اموال شمارا تا حد زیادی كاهش می‌دهد.

باربری شهرستان

روش‌های خاصی که در مورد شما بهترین نتیجه را خواهند داشت، به نوع پله‌ها، شرایط آب و هوایی و نوع وسایل شما منتقل خواهد شد.

نحوه محافظت از پله‌های چوبی و محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی

پله‌های چوب سخت بسیار زیبا هستند و به یک‌خانه ارزش و تجمل می‌بخشند. بااین‌حال، آن‌ها کاملاً لغزنده هستند و به‌راحتی مستعد آسیب هستند.

برای کاهش خطر لیز خوردن و محافظت از پله‌های چوبی ظریف خود، باید آن‌ها را با مواد محافظتی مناسب . محصولات محافظ بالشتک با سطح و لغزش ضد لغزش – بپوشانید.

دونده‌های پله محافظ (دونده‌های کف)

دونده‌های کف، پوشش‌های محافظ ساخته‌شده از نئوپرن یا موکت هستند که در هنگام حمل قطعات سنگین از بالا و پایین پله، خطر خراشیدن یا دندان‌زدگی چوب را به حداقل می‌رسانند.

دونده‌های کف باکیفیت بالا دارای پشتی چسب (بنابراین هنگام عبور از اطراف سر نخواهند خورد) و سطوح ضد لغزش دارند. (بنابراین راه رفتن برای آن‌ها ایمن است). اگر دونده‌های راه‌پله خود چسبی نیستند، باید آن‌ها را با نوار نقاشی به پایین بچسبانید از نوار بسته‌بندی نباید در کف و پله‌های چوب سخت استفاده شود زیرا می‌تواند به ظرافت ظریف چوب آسیب برساند.

دونده‌های محافظ کف بهترین گزینه شما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پله‌های چوبی است، اما قیمت بالایی دارند.

پتوها یا فرش‌های قدیمی

محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی

پتوها و فرش‌های ضخیم و نرم از آسیب رسیدن به پله‌های چوب در صورت ریختن کالای سنگین روی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

بنابراین، اگر پتو یا موکت قدیمی دارید که قصد استفاده در خانه جدید خود را ندارید. می‌توانید روز اثاث‌کشی آن‌ها را روی پله‌ها قرار دهید – آن‌ها به‌عنوان پوشش‌های محافظ عالی عمل می‌کنند. فقط مطمئن شوید که پتوها و فرش‌ها را روی پله‌ها محکم کنید تا در جای خود قرار بگیرند و از جمع شدن و ایجاد خطرات جلوگیری کنید.

محصولات کاغذی – مقوا و کاغذ ساختمانی

مقوای سنگین باعث ایجاد پله‌های چوبی با محافظت کافی در برابر خراش و خراشیدن می‌شود. بااین‌وجود استفاده از مقوا در پله‌ها دشوار است و در برابر آسیب‌های ناشی از آب آسیب‌پذیر است.

کاغذ ساختمانی برای استفاده بسیار راحت‌تر است (به‌راحتی با شکل پله‌ها مطابقت دارد) و در برابر کثیفی کاملاً مؤثر است. اما به‌راحتی پاره می‌شود و هیچ‌گونه محافظت در برابر ضربه یا محافظت از رطوبت را ایجاد نمی‌کند. کاغذ ساختمانی بهترین انتخاب است زیرا از استحکام بیشتری برخوردار است و مقاومت در برابر رطوبت را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید : نکات استفاده از کارتن اثاث کشی

انواع محصولات کاغذی باید به‌طور ایمن با نوار نقاش چسبانده شوند تا هنگام عبور از کنار آن حرکت نکنند.

پارچه‌های قطره‌ای لغزنده

پارچه‌های قطره‌ای بوم لغزنده و پارچه‌های پلاستیکی رهاشده روی پله‌های چوب سخت نیز به‌خوبی کار می‌کنند . آن‌ها به‌راحتی با شکل راه‌پله مطابقت دارند و از چوب در برابر خاک و ضایعات محافظت می‌کنند.

بااین‌وجود پارچه‌های رهاشده هیچ‌گونه بالشتکی ایجاد نمی‌کنند، بنابراین اگر قطعه سنگینی روی پله‌ها ریخته شود، پله‌ها به‌راحتی آسیب می‌بینند.

پارچه‌های محافظ نیز باید با استفاده از نوار نقاش در پله‌ها محکم شوند.

جلد پلاستیکی

یک جلد محافظ راه‌پله باعث ایجاد یک‌لایه عایق روی پله‌ها می‌شود . مواد پلاستیکی باعث می‌شود خاک، آب و گل از چوب دور بماند و باعث صرفه‌جویی در وقت و تلاش زیاد شما می‌شود.

نمونه کار الوبار5

به خاطر داشته باشید که پوشش‌های پلاستیکی محافظ کمی در برابر خراش و آسیب ناشی از ضربه هستند.

همه مواردی که در نظر گرفته‌شده است، بهتر است از جلد پلاستیکی روی پوشش‌های بالشتک استفاده کنید . محافظ‌های مناسب چوبی برای پله‌ها خواهید داشت که مقاومت خوبی در برابر لغزش دارند و پله‌ها را از اشیا افتاده، خراش، خاک و آب و انواع دیگر ایمن نگه می‌دارند. خسارتی که معمولاً در حین جابجایی در خانه ایجاد می‌شود. این روش برای محافظت از پله‌های کاشی، پله‌های مرمر و انواع دیگر پله‌های سطح سخت نیز بسیار مناسب است.

نکته: صرف‌نظر از روش انتخاب‌شده شما برای محافظت از پله‌های چوبی، ممکن است بخواهید از محافظ‌های لبه پله‌ها برای ایمنی بیشتر استفاده کنید . هنگام حمل وسایل سنگین از بالا و پایین پله‌ها لبه‌های پله آسیب‌پذیرتر هستند، بنابراین کمی بیشتر محافظت کنید.

اکنون شما می‌دانید که چگونه از پله‌های چوب سخت در هنگام جابجایی محافظت کنید؛ اما پله‌های فرش شده چطور؟

نحوه محافظت از پله‌های موکت دار و محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند فرشی را روی پله‌های خود بگذارند تا در هنگام راه رفتن راحت‌تر و ایمن‌تر شوند و به راه‌پله سبک و رنگ بدهند. بااین‌وجود پله‌های فرش شده به‌راحتی در معرض لکه‌گیری و پارگی قرار می‌گیرند، به‌ویژه هنگامی‌که تحت ترافیک شدید پا قرار بگیرید و در حال اسباب‌کشی باشید.

خوشبختانه محافظت از پله‌های موکت شده بسیار دشوار نیست. پله‌ها از قبل توسط فرش کاملاً پرشده‌اند، بنابراین فقط باید با قرار دادن پوششی ضد آب و ضد پارگی روی آن، از فرش محافظت کنید.

در اینجا چند ایده در مورد چگونگی محافظت از فرش روی پله وجود دارد:

پوشاندن فرش

پوشاندن فرش – بهترین روش برای محافظت از پله‌ها در حین اثاث‌کشی است. این کار لایه‌ای محافظ روی پله‌های فرش شده ایجاد می‌کند و از آن‌ها در برابر خاک، گل و آب محافظت می‌کند و در هنگام حمل قطعات سنگین به بالا یا پایین، خطر پاره شدن فرش را به حداقل می‌رساند.

علاوه بر این، محافظ فرش پلاستیکی دارای سطح ضد لغزش است که به جلوگیری از لغزش‌های تصادفی کمک می‌کند تا بتواند به‌راحتی به انواع فرش‌ها متصل شود (بنابراین نصب آن بسیار آسان است). حذف پلاستیک باوجود چسبندگی زیاد، به‌راحتی برداشته می‌شود بدون اینکه اثری از آن روی فرش باقی بماند.

در کل، استفاده از روکش پلاستیکی برای محافظت از فرش ایده بسیار خوبی است.

روکش راه‌پله فرش

پوشاندن فرش و دونده‌های کف فرش محافظ عالی پله برای پله‌های فرش شده هستند، اما ارزان نیستند – و ممکن است شما نخواهید برای جابجایی هزینه اضافی را برای محافظت از پله هزینه کنید.

اگر تمایل به خرید محافظ تخصصی فرش راه‌پله ندارید، می‌توانید از برخی چیزهایی که از قبل در خانه‌دارید به‌عنوان پوشش محافظ استفاده کنید.

پتوها و فرش‌های قدیمی، پارچه‌های رهاشده، تکه‌های مقوا و سایر محصولات کاغذی دیگر می‌توانند به‌عنوان روکش راه‌پله برای محافظت از فرش عمل کنند . آن‌ها فرش را تمیز نگه می‌دارند و خطرات را کاهش می‌دهند. بااین‌وجود، ایمن‌سازی آن‌ها در جای خود دشوار خواهد بود و از حفاظت کارآمد در برابر آب و گل محافظت نمی‌کند . اگر روز جابجایی شما باران یا برف می‌بارد (اگر اخیراً باران باریده یا برف باریده است)، باید پلاستیک اضافه کنید روی لایه‌ها را بپوشانید تا از لکه‌دار شدن فرش جلوگیری شود. (نکته: برای محافظت از فرش می‌توانید از بسته‌بندی پلاستیکی استفاده کنید).

دانستن اینکه چگونه روی پله‌ها را بپوشانید، به شما کمک می‌کند تا از آسیب‌ها در امان باشید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به راه‌پله، همچنین باید از نرده‌ها محافظت کنید.

نحوه محافظت از نرده و محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی

نرده‌ها همچنین می‌توانند هنگام حمل‌ونقل یا پایین آمدن مبلمان و سایر وسایل حجیم به‌راحتی آسیب ببینند . ممکن است در اثر لبه تیز خراشیده شوند یا حتی اگر (کارگران باربری) به‌طور تصادفی با جعبه سنگین به آن‌ها ضربه بزنند، ممکن است قطعه مبلمان شکسته شوند.

اسباب کشی در فصل بهار

برای محافظت از ریل‌های راه‌پله خود، به شما توصیه می‌شود پتوهای ضخیم را به دور آن‌ها بپیچید و پوشش‌های محافظ را با نوار یا طناب محکم کنید. هرگونه پتو قدیمی، لباس‌های بزرگ یا سایر پارچه‌های نرم نیز این کار را انجام می‌دهند . پوشش‌های محافظتی نرده‌ها را می‌پوشاند و از آن‌ها در برابر خراش و شکستگی محافظت می‌کند.

بنابراین، به‌طور خلاصه همه‌چیز . بهترین راه برای پوشاندن پله‌ها، قرار دادن محافظ بالشتک روی پله‌ها، اضافه کردن یک پوشش ضد آب، ضد لغزش در بالای آن و قرار دادن نرده‌ها در مواد محافظ است. از پله‌ها به‌خوبی محافظت می‌شود و خطر حوادث به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: آموزش حمل اثاثیه سنگین

علاوه بر استفاده از محافظ‌های راه‌پله برای جابجایی، اقدامات احتیاطی مؤثر دیگری نیز برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پله‌ها هنگام جابجایی وجود دارد.

چگونه می‌توان از آسیب رسیدن به پله‌ها هنگام اسباب‌کشی جلوگیری کرد

بنابراین، چگونه می‌توان از محافظت از پله‌ها هنگام اثاث‌کشی به‌غیراز پوشاندن آن‌ها با مواد محافظ هنگام اسباب‌کشی محافظت کرد؟ کارآمدترین راه برای محافظت از وسایل شما . و پله‌های شما، آماده‌سازی مناسب، داشتن برنامه‌ای مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب است:

1. از قبل برنامه‌ریزی کنید:

 • پله‌ها (عرض پله‌ها، فضای اطراف گوشه‌ها و فاصله تا سقف) و مبلمان و سایر وسایل بزرگ‌تر را اندازه‌گیری کنید تا از مناسب بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • تصمیم بگیرید که چگونه وسایل حجیم را قرار دهید و آن‌ها را در زاویه قرار دهید تا در امتداد پله‌ها قرار گیرند، به‌طوری‌که بیشترین اتاق مانور را داشته باشید و خطر برخورد به نرده‌ها، خراشیدن پله‌ها یا گیر افتادن در سقف را نداشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که چگونگی صحیح برداشتن و حمل وسایل سنگین را می‌دانید، بنابراین در این هنگام خطر افتادن قطعه سنگین روی پله‌ها، برخورد به نرده‌ها یا آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهید.

2. بسته‌بندی ایمن:

نمونه کار الوبار12
 • قطعات بزرگ مبلمان را جدا کنید تا مانور آن‌ها در پله‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر شود.
 • قسمت‌های مبلمان برجسته را در پوشش‌های محافظ بپیچید تا شکسته نشود، روی نرده‌ها گیر نیفتد یا پله‌ها را خراشیده نکند.
 • اطمینان حاصل کنید که درهای مبلمان و درهای لوازم‌خانگی کاملاً محکم بسته‌شده و با نوار محکم شده‌اند تا هنگام برداشتن یا پایین آمدن قطعات از پله‌ها، به‌طور تصادفی باز نشوند.

3- از ردیابی گردوغبار، خاک، آب و گل جلوگیری کنید:

 • برای گرفتن بیشتر خاک، گردوغبار و گل کفش‌های افرادی که وارد خانه شما می‌شوند، یک درب منزل در جلوی درب ورودی قرار دهید.
 • روکش کفش (چکمه کفش) تهیه کنید و از همه‌کسانی که درروند جابجایی شرکت می‌کنند بخواهید هنگام ورود به خانه شما آن‌ها را بپوشند.

4. از تجهیزات مناسب استفاده کنید:

 • از یک چرخ متحرک استفاده کنید که به‌راحتی پله‌ها را بالا و پایین می‌کند بدون اینکه آن‌ها را خراشیده کنید.
 • برای بلند کردن و حمل ایمن وسایل سنگین از تسمه‌های متحرک استفاده کنید (به‌این‌ترتیب آن‌ها هیچ ارتباطی با پله‌ها ندارند).

نکته اضافی: افراد حرفه‌ای یا کارگران حرفه‌ای باربری را استخدام کنید . افراد حرفه‌ای کار خود را می‌دانند . آن‌ها دارای دانش فنی، تجربه غنی و تجهیزات مخصوص جابجایی برای انجام کار بدون آسیب رساندن به اموال هستند. آن‌ها اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از پله‌ها انجام می‌دهند و از روش‌های ایمن و کارآمد استفاده می‌کنند، به‌طوری‌که وسایل شما به مکان موردنیاز برسند بدون اینکه پله‌ها آسیبی ببینند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments