آموزش نکات حمل گاوصندوق

هر بار که خودتان اثاث‌کشی می‌کنید، اغلب وسایل بزرگ و سنگین را اداره می‌کنید. جابجایی و اسباب‌کشی در خانه بدون استخدام کارگران باربری می‌تواند یک کار خطرناک باشد که احتیاط بیشتری را از شما می‌خواهد که باید اقدامات دقیق و نکات خاص ایمنی را رعایت کنید.

یکی از این موارد دردسرساز برای جابجایی می‌تواند یک‌خانه بزرگ باشد. اکنون برخلاف گاوصندوق‌های قابل‌حمل که به‌راحتی حمل می‌شوند، هدف یک گاوصندوق بزرگ این است که به‌سختی می‌توان از خانه خارج شد.

اشیا باارزش شما برای نگهداری ایمن ذخیره می‌شوند و وزن، اندازه و استحکام قابل‌توجه یک گاوصندوق بزرگ باید به‌گونه‌ای باشد که باعث دلسرد شدن و درنهایت جلوگیری از هرگونه تلاش احتمالی برای سرقت شود.

اما چگونه می‌توان در صورت نیاز یک گاوصندوق را حمل کرد؟ برای پاسخ دادن به آن، ما چند نکته عالی برای انتقال یک گاوصندوق سنگین توسط خودتان آماده کرده‌ایم – یعنی نه کاملاً به‌تنهایی بلکه بدون نیاز به استخدام متخصصان باربری که این کار را برای شما انجام دهند.

1. برای حمل یک گاوصندوق ابتدا سعی کنید تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

اگر یک گاوصندوق قابل‌حمل کوچک برای اسناد یا پول نقد دارید، در امان هستید – دیگر نگران نحوه جابجایی آن نیستید زیرا حمل‌ونقل آن به‌راحتی از یک مکان به مکان دیگر انجام می‌شود.

حمل گاوصندوق

بااین‌حال، ازآنجاکه این مقاله را می‌خوانید، این احتمال وجود دارد که شما صاحب یکی از آن گاوصندوق‌های بزرگ فلزی هستید که تقریباً به‌اندازه یخچال بزرگ و بلند است و بسیار سنگین‌تر است. این نوع گاوصندوق‌ها نهایت حفاظت را از اشیا باارزش شما دارند – مقاومت در برابر سرقت، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر محیط‌زیست و غیره – اما اثاث‌کشی یک طاق خانه به همان اندازه بسیار دشوار است، چه در یک مکان دیگر در همان محل اقامت باشد.

قبل از هر چیز دیگر، وقت آن است که این ریسک را انجام دهید تا بفهمید آیا از پس این کار سخت برمی‌آیید یا نه. انتقال یک گاوصندوق بزرگ چیزی غیر از شوخی است و می‌تواند کاری خطرناک باشد. به همین دلیل امن‌ترین گزینه شما استخدام متقاضیان حرفه‌ای باربری با سال‌ها تجربه در جابجایی ایمن گاوصندوق‌های بزرگ بین خانه‌ها یا دفاتر است.

بااین‌وجود، اگر احساس اطمینان می‌کنید که می‌توانید آن را مدیریت کنید بدون اینکه این کار را به کارگران باتجربه بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهد، اولین کاری که باید انجام دهید جمع‌آوری یک گروه خوب است.

2. گاوصندوق را برای جابجایی آماده کنید

قبل از انتقال همه اشیا قیمتی را از گاوصندوق خود خارج کنید.

جا به جایی گاوصندوق

همیشه بهتر است جابجایی وسایل سنگین را به افراد حرفه‌ای بسپارید اما اگر احساس می‌کنید باید خودتان گاوصندوق سنگین خود را منتقل کنید، اولین کاری که باید انجام دهید تهیه گاوصندوق سنگین خود برای جابجایی است.

برای انجام آن،

 • گاوصندوق خود را از محتوای آن خالی کنید: اسکناس، اسناد، جواهرات و غیره. به‌این‌ترتیب، شما نه‌تنها وزن کلی را کاهش می‌دهید، بلکه در هنگام انتقال گاوصندوق به مکان جدید خود خطر آسیب رسیدن به اشیا باارزش خود را از بین خواهید برد.
 • روش ایمن دیگری برای حمل وسایل ارزشمندی که به‌تازگی از خانه خود بیرون آورده‌اید، پیدا کنید.
 • کاملاً مطمئن شوید که درب گاوصندوق بسته و قفل‌شده است زیرا باز شدن تصادفی آن در حین فرآیند جابجایی می‌تواند موجب خسارت جبران‌ناپذیری به دارایی شما شود یا منجر به جراحات شخصی شود.
 • پتوهای مبلی ضخیم را به دور کل بدنه گاوصندوق بپیچید، سپس از نوار بسته‌بندی یا بندکششی استفاده کنید تا پتوها در جای خود قرار بگیرند. به‌این‌ترتیب، کف‌پوش مخصوص ایمنی تهیه خواهید کرد که باعث می‌شود در حین اثاث‌کشی از ضربه‌های تصادفی محافظت نشود.

3. تجهیزات مناسب را برای حمل گاوصندوق تهیه کنید

شما می‌خواهید گاوصندوق عظیم خود را با یک چرخ متحرک که وزن و ابعاد جعبه شمارا تحمل می‌کند، منتقل کنید. در عوض، از ایمن‌ترین روش حمل‌ونقل ایمن استفاده کنید که اثبات‌شده به‌خوبی کار می‌کند و منحصراً توسط کارگران حرفه‌ای استفاده می‌شود.

 • یک چرخ متحرک را از یک شرکت باربری اجاره کنید. بااین‌حال، قبل از اینکه به سراغ آن‌ها بروید، باید ابعاد و وزن ایمن را بدانید. مهم است که شما این دو مقدار را بدانید تا شرکت‌های باربری بتوانند نوع مناسب چرخ سنگین را به شما قرض دهند – مقداری که در مقابل بار عظیم مقاومت کند. با آن‌ها مشورت کنید یا به‌طور آنلاین از مشخصات گاوصندوق خود استفاده کنید – تا زمانی که مارک و مدل آن را بشناسید، خوب خواهید بود.
 • تسمه یا طناب‌های مقاوم را نیز بخرید تا وسیله فوق سنگین را روی چرخ متحرک محکم کنید.

4. استراتژی خروج ایمن خود را انجام دهید

به یاد داشته باشید که عجله باعث هدر رفتن می‌شود. قبل از اینکه تلاشی برای حمل گاوصندوق سنگین انجام دهید، با دقت برنامه‌ریزی کنید که از خانه خارج شوید و به سمت وسیله نقلیه حمل‌ونقل بروید. در مورد کارهایی که می‌خواهید انجام دهید و نحوه انجام آن 100٪ مطمئن باشید.

کارتن اثاث کشی

هرگز عجله نکنید – بلکه قبل از برداشتن یک‌قدم واقعی، حداقل دو قدم جلوتر فکر کنید. گوشه‌ها، پله‌ها و راهروهای تنگ چالش‌های بزرگی هستند و ممکن است شانس موفقیت شمارا به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید قبل از شروع عملیات جابجایی واقعی در نظر بگیرید:

 • تمام درها و نقاط تنگ را در طول مسیر خروج اندازه بگیرید، سپس آن اندازه‌ها را با ابعاد گاوصندوق بزرگ و سنگین مقایسه کنید تا مطمئن شوید در مسیر حرکت به‌وسیله نقلیه در حال جابجایی مشکلی نخواهید داشت.
 • بررسی کنید که مسیر خروج کاملاً واضح و فاقد هرگونه مانعی ازجمله جعبه‌های پراکنده تصادفی در طول مسیر باشد.
 • کل مسیر را از محل استراحت فعلی گاوصندوق تا کامیون در حال اثاث‌کشی ترسیم کنید.
 • برنامه جابجایی ایمن را با مددکاران خود به اشتراک بگذارید تا همه اعضای گروه شما در یک صفحه باشند. در مورد برخی از سیگنال‌های هشداردهنده برای جلوگیری از مشکلات قبل از وقوع، توافق کنید. ایده خوبی است که فردی جلوی خود راه برود و مطمئن شود همه‌چیز طبق برنامه پیش می‌رود.

5- از کف و دیوارها محافظت کنید

حمل گاوصندوق بزرگ و سنگین قابل‌اغماض نیست. حتی وقتی اطمینان دارید که قادر خواهید بود بدون تماس با جوانب مثبت، از وزن و اندازه فوق‌العاده گاوصندوق خود بربیایید، تنها یک‌قدم اشتباه برای ایجاد دردسر در روز اثاث‌کشی کافی است پس حتی اگر قبلاً از گاوصندوق با پوشاندن پتوهای مبلمان ضخیم محافظت کرده باشید، اما این اقدامات محافظتی همیشه برای حصول اطمینان از جابجایی روان و بدون آسیب امن حمل گاوصندوق بزرگ شما کافی نیست.

بنابراین، مرحله اضافی را طی کرده و نقاط تنگی که گاوصندوق هنگام خارج شدن از خانه شما عبور می‌کند را بپوشانید – دهانه درب، گوشه‌های تنگ، دیوارها و حتی سایر وسایل مبلمان که ممکن است جعبه بزرگ در طول سفر با آن‌ها تماس داشته باشد.

برای محافظت بیشتر، محافظت از کف را با قرار دادن فرش‌های قدیمی، پتوهای قدیمی یا ورق‌های بزرگ مقوای ضخیم در نظر بگیرید که باید ضربه را نرم‌تر کرده و در صورت سقوط گاوصندوق و برخورد به زمین، آسیب را به حداقل برساند.

6. گاوصندوق را روی چرخ متحرک محکم کنید

داشتن تجهیزات مناسب برای جابجایی گاوصندوق اغلب به‌عنوان مهم‌ترین جنبه تصمیم شما در مورد انتقال امن خانه عظیم خود بدون استفاده از خدمات یک شرکت جابجایی حرفه‌ای عنوان می‌شود.

اثاث کشی

و همان‌طور که در بالا ذکر شد، شما به یک چرخ سنگین متناسب با وزن و ابعاد واقعی خانه‌ای که منتقل می‌کنید، نیاز خواهید داشت.

در اینجا مرحله مهم وجود دارد – بارگذاری ایمن بر روی چرخ در حال اسباب‌کشی. برای انجام صحیح آن، این مراحل را دنبال کنید:

 • چرخ متحرک را درست در کنار یک‌طرف گاوصندوق قرار دهید.
 • از همه یاران خود بخواهید در طرف دیگر گاوصندوق سنگین بایستند و کمی آن را به عقب تکیه دهید.
 • چرخ را در زیر گاوصندوق بلغزانید تا جایی که دومی با خیال راحت در برابر چرخ دوچرخه قرار گیرد.
 • از بندهای پشتیبانی‌کننده یا تکه‌های طناب برای بستن گاوصندوق به چرخ که در حال اسباب‌کشی است استفاده کنید. تسمه‌ها یا طناب‌ها را تا جایی که سفت هستند محکم کنید تا هرگونه حرکت بار زیاد از بین برود.
 • چرخ را به پشت چرخانده و گاوصندوق سنگین را به‌خوبی متعادل و ثابت نگه‌دارید تا از نوک زدن جلوگیری کند. وزن جعبه قوی باید به‌طور مساوی بر روی چرخ متحرک توزیع شود، بنابراین دوستان خود را مجبور کنید بار را کاملاً ثابت نگه‌دارند تا به کامیون برسید.

7. با نهایت احتیاط در گوشه و کنار پله‌ها حرکت کنید

مهم‌ترین نکته هنگام جابجایی گاوصندوق با چرخ متحرک این است که هنگام چرخاندن طاق خانه در داخل خانه به سمت درب خروج بسیار احتیاط کنید.

اولین مشکلی که ممکن است با آن روبرو شوید این است که باید گوشه‌ای تنگ را دور بزنید. این می‌تواند دشوار باشد، بنابراین مهم است که آرامش خود را حفظ کنید و خیلی آرام، هر باریک قدم کوچک حرکت کنید. برای مانور ایمن در گوشه و کنار، درحالی‌که صندوق امانات عظیمی را روی چرخ متحرک بارگیری کرده‌اید، باید عرض خود را از حد معمول بیشتر کنید، اهرم درجه‌یک L راکمی دورتر از حد تصور کنید. این ترفند کوچک مانور باعث می‌شود که چرخ و بار آن با زاویه آسان‌تر و نرم‌تری بدون هیچ‌گونه خطر برخورد به دیوار بچرخد.

بدون شک، سخت‌ترین و خطرناک‌ترین قسمت انتقال ایمن به طبقه پایین هنگام حرکت از مکان قدیمی یا طبقه بالا هنگام انتقال به محل اقامت جدید است. اگر فقط لازم است که 2-3 مرحله شیب‌دار را پشت سر بگذارید، ممکن است بتوانید آن کار خطرناک را انجام دهید – هر بار فقط یک‌قدم کوچک بردارید درحالی‌که همه دوستانتان از ایمنی کار پشتیبانی می‌کنند.

به یاد داشته باشید که انتقال وسایل سنگین به پایین یا بالا رفتن از بسیاری از پله‌ها بسیار خطرناک است و اگر در یک پله طولانی به پایین یا بالا خیره شده‌اید، پس‌کار خود را انجام دهید و متخصصانی را فرابگیرید که می‌دانند چه‌کاری انجام دهند.

بیشتر بدانید:نکات استفاده از کارتن اثاث کشی در تهران

8- گاوصندوق سنگین را روی کامیون اثاث‌کشی بارگیری کنید

به‌محض رسیدن به‌وسیله نقلیه – که باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا با گاوصندوق بزرگ شما متناسب باشد، وقت آن است که طاق خانه را در کامیون اثاث‌کشی بارگیری کنید. چطوری این کار را انجام دهید؟


کامیون باربری تهران

مطمئن‌ترین راه برای بارگیری ایمن عظیم بر روی وسیله نقلیه حمل‌ونقل انجام این کار با کمک رمپ بارگیری موتور است. چنین رمپ بارگیری از لازمه‌های حمل‌ونقل ایمن و موفقیت‌آمیز است، بنابراین قبل از اجاره مطمئن شوید که وسیله نقلیه به این دستگاه مجهز است.

بااین‌حال، اگر کامیون اسباب‌کشی مجهز به رمپ بارگیری مکانیزه نیست، پس برای چرخاندن چرخ متحرک که بار زیادی دارد، باید از رمپ بارگیری استاندارد استفاده کنید؛ و این چیزی نخواهد بود که از آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:چالش های اثاث کشی

برای بارگیری حمل گاوصندوق سنگین با استفاده از سطح شیب‌دار بارگیری منظم کامیون، مجبور خواهید بود که یک نفر چرخ را به سمت بالا بکشد درحالی‌که بقیه یاران پشت سر می‌مانند و بار عظیم را فشار می‌دهند. ترفند در اینجا این است که اثاث‌کشی را بدون اینکه خیلی عجله داشته باشید، ادامه دهید.

بنابراین، هنگامی‌که حرکت چرخ را به سمت رمپ شروع کردید، متوقف نشوید – در عوض، از حرکت جمع شده به نفع خود استفاده کنید و با یک تلاش نرم بار سنگین داخل کامیون را تحویل بگیرید.

پس از قرار گرفتن در پشت کامیون، گاوصندوق را با کمک تسمه یا طناب محکم در کنار خودرو محکم کنید.

9. ایمنی را سرلوحه کار خود قرار دهید

هرگز فراموش نکنید، حتی برای لحظه‌ای، ایمنی و یاوری شما باید اولویت اصلی شما باشد. هیچ‌چیز از سلامتی فرد ارزشمندتر نیست، حتی یک گاوصندوق سنگین و پر از طلا.

برای اطمینان از اینکه همه‌چیز با حداکثر ایمنی پیش می‌رود، هنگام انتقال یک گاوصندوق سنگین به خانه دیگر، این نکات ایمنی را دنبال کنید:

بسته بندی اثاثیه
 • از محدودیت‌های خود به‌عنوان شخصی که تحرک حرفه‌ای ندارد آگاه باشید. اگر چیزی برای شما بیش‌ازحد خطرناک به نظر می‌رسد، این بدان معناست که شما باید آن را ایمن بازی کنید و برای انجام صحیح آن، کارکنان حرفه‌ای استخدام کنید.
 • تجهیزات ایمن و مناسب اثاث‌کشی را در دست بگیرید. اگر این کار را نمی‌کنید، نمی‌توانید یا نخواهید، پس‌کار هوشمندانه را انجام دهید و درخواست کمک حرفه‌ای کنید.
 • هنگام جابجایی گاوصندوق عظیم، اطمینان حاصل کنید که 3 نفر برای کمک به شما هستند. همچنین، پیش از آنکه برای انجام کار عجله کنید، در مورد خطرات احتمالی بحث کنید و به دنبال بهترین راه‌حل‌ها باشید.
 • از لباس راحت (نه گشاد) استفاده کنید و کفش‌هایی با انگشتان بسته با کف محافظ مچ پا و ضد لغزش را برای کشش بهتر انتخاب کنید تا حوادث احتمالی لغزش را از بین ببرید.
 • با پوشیدن دستکش کار مقاوم از دست و انگشتان خود محافظت کنید. درحالی‌که از ایمنی بسیار خوبی استفاده می‌کنید، دستکش‌های باکیفیت نیز باعث بهبود چسبندگی می‌شوند.

10. شغل جابجایی ایمن خود را بیش ازآنچه لازم است خطرناک نکنید

حمل گاوصندوق بزرگ و سنگین توسط خودتان صرف‌نظر از اینکه چگونه به آن نگاه کنید یک کار مخاطره‌آمیز است؛ بنابراین، توصیه نهایی ما به شما این است که آن را خطرناک‌تر ازآنچه در حال حاضر است، نکنید.

بیشتر بخوانید:آموزش حمل اثاثیه سنگین

 • توپ گلف. مهم نیست که چه چیزی خوانده یا شنیده‌اید، جابجایی یک گاوصندوق با توپ‌های گلف ایده بدی است. چرا؟ وزن زیاد توپ‌ها را به‌سختی پایین می‌آورد و قسمت‌های کوچک تماس آن‌ها به کف فشار می‌آورد، به‌احتمال‌زیاد در کف چوب سخت فرورفتگی یا خراش ایجاد می‌کند و احتمالاً کف کاشی می‌شکند. اگر از توپ‌های گلف در کف‌های فرش شده استفاده می‌کنید، این توپ‌ها به‌راحتی در پارچه ضخیم فرو می‌روند و اصلاً غلتان نخواهند خورد.
 • لوله‌های پی‌وی‌سی یا فلزی. استفاده از لوله‌های پی‌وی‌سی یا فلزی برای سرخوردن گاوصندوق سنگین نیز گزینه مناسبی نیست. حتی اگر این لوله‌ها ضمن محافظت از کف شما به‌طور هم‌زمان، وزن بسیار زیادی را به مساحت بیشتری منتقل کنند، از دست دادن کنترل لوله‌های نورد آسان است و بنابراین جعبه محکم را به سمت چیزی، یا بدتر از آن – به کسی می‌رساند.

بنابراین، دو گزینه مناسب قبل از این‌که شما بخواهید به خانه جدید منتقل شوید و با استفاده از روش کمک چرخ متحرک توضیح داده‌شده در بالا (مراقب خطرات باشید) و یا استخدام متخصصان حرفه‌ای (صدمه یا صدمات صفر برای شما).

کار حمل حرفه ای اجسام سنگین از جمله گاوصندوق و پیانو و یخچال ساید با ساید را به کارگران حرفه ای باربری تهران الوبار بسپارید تا با کمترین هزینه و به صورت کاملا حرفه ای اثاث کشی را برایتان انجام دهند.کار را به کاردان بسپارید ما تا آخرین لحظه کنارتان هستیم.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments