آموزش حمل یخچال در اثاث کشی

جابجایی و حمل یخچال توسط خودتان باعث صرفه‌جویی در هزینه شما می‌شود – همان مبلغی که به کارگران حرفه‌ای می‌دهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

اما آیا این‌یک وظیفه برای شخصی است که تجربه قابل‌توجهی در جابجایی یخچال و فریزر ندارد؟ بله تا زمانی که مراحل درست جابجایی یخچال را به روش صحیح دنبال کنید، این‌یک کار عملی است.

بسته به شرایط خاص خانه شما، بهتر است وظیفه انتقال خطرناک یخچال و فریزر را به افراد کاردان بسپارید زیرا خطر خسارت در اثر اموال یا جراحات شخصی بیش‌ازحد زیاد است و در آخر توجیه‌پذیر نیست.

بااین‌حال، اگر استخدام کارگر برای جابجایی یخچال و فریزر گزینه مناسبی برای شما نیست، پس این راهنمای جابجایی یخچال دقیقاً همان چیزی است که شما نیاز دارید. برای یادگیری نحوه جابجایی یخچال توسط خودتان، ادامه مطلب را بخوانید.

برای جابجایی و حمل یخچال و فریزر توسط خودتان نیاز دارید

جابجایی یخچال و فریزر توسط خودتان شوخی نیست، بنابراین در اینجا آنچه شما برای اتمام کار با خیال راحت نیاز دارید:

حمل یخچال
 • لغزنده مبلمان یا تخته سه لا
 • یک چرخ متحرک لوازم‌خانگی با بند
 • پتو
 • طناب زدن
 • چسب بسته‌بندی
 • نوار اندازه‌گیری
 • کفش‌های راحت
 • برای بهتر گرفتن دستکش کارکنید
 • حداقل دو نفر قابل‌اعتماد برای کمک به شما

کار جابجایی و حمل یخچال را شروع نکنید، مگر اینکه با وسایل و لوازم موردنیاز آماده‌باشید و از اینکه می‌توانید آن را مدیریت کنید اطمینان دارید. عجله در مرحله آماده‌سازی یا حتی بدتر از آن اشتباه است. کاری که باید انجام دهید این است که هر مرحله را با دقت و حوصله برنامه‌ریزی کنید و به یاد داشته باشید که اگر اوضاع سخت شود می‌توانید با کارگران حرفه‌ای در تماس باشید.

بیشتر مطالعه کنید: نکات حمل ماشین ظرفشویی

چگونه یخچال خود را برای جابجایی آماده کنیم

جابجایی صحیح و حمل یخچال شامل تعدادی از کارهای مقدماتی است که به شما کمک می‌کند لوازم آشپزخانه را برای جابجایی آماده کنید. این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید یخچال شما کاملاً آماده چرخاندن از خانه شماست و با خیال راحت داخل وسیله نقلیه در حال بارگیری است.

کامیون اثاث کشی
 • مرحله 1: یخچال خود را از چند روز قبل از روز اثاث‌کشی از محتوای آن خالی کنید.
 • مرحله 2: تصمیم بگیرید که با تمام غذاهایی که از واحد خود خارج کرده‌اید چه‌کاری انجام دهید – آن‌ها را مصرف کنید، آن‌ها را ذخیره کنید, یا دور بریزید. بهترین شرط شما این است که زودتر از موعد برنامه‌ریزی کنید و در هفته‌ها و روزهای منتهی به‌روز اسباب‌کشی تمام یا بیشتر فاسدشدنی‌های خود را مصرف کنید.
 • مرحله 3: یخچال را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید. اگر یخچال و فریزر شما به آب پز یا یخ‌ساز مجهز است، تأمین آب را نیز متوقف کنید.
 • مرحله 4: یخچال را برای چند ساعت بگذارید بماند تا یخ‌زدگی شود. زمان یخ‌زدایی به دمای اتاق و مقدار یخ در محفظه فریزر بستگی دارد. اگر عجله دارید می‌توانید برای ذوب سریع‌تر یخ‌ها از سشوار استفاده کنید.
 • مرحله 5: آب تولیدشده توسط فرآیند یخ‌زدایی را در ظروف مناسب جمع کنید. سپس، آن آب را در سینک ظرف‌شویی ریخته و نقاط مرطوب باقیمانده داخل آشپزخانه را تمیز کنید.
 • مرحله 6: تمام سطوح داخل یخچال را با استفاده از اسفنج و مخلوط تمیزکننده آب و جوش‌شیرین تمیز کنید. سپس، با استفاده از یکپارچه نرم داخل دستگاه را خشک‌کنید.
 • مرحله 7: تمام عناصر قابل جابجایی یخچال خود – کشوها، قفسه‌ها، درب‌ها و موارد دیگر – را بیرون آورده و در صورت شکننده بودن آن‌ها را در کاغذ بسته‌بندی یا حتی نایلون‌های حباب‌دار بسته‌بندی کنید. آن قسمت‌های یخچال را جداگانه در یک جعبه مقوایی بزرگ بسته‌بندی کنید.
 • مرحله 8: برای جلوگیری از رشد کپک، درب یخچال را باز بگذارید. اگر می‌توانید بوی نامطبوع ناشی از داخل یخچال خالی و تمیز خود را دریافت کنید، داخل ظرفی را با جوش‌شیرین بگذارید تا بوی بد آن خنثی شود.

چگونه می‌توان مسیر جابجایی و حمل یخچال خود را برنامه‌ریزی کرد

اکنون‌که یخچال شما آماده است تا از خانه منتقل شود، زمان آن فرارسیده است که مسیر جابجایی آن را برنامه‌ریزی کنید تا در وسط کار یخچال گیر نکنید.

درست است: شما به یک برنامه خوب و یک مسیر روشن نیاز خواهید داشت.

 • مرحله 1: یخچال خود را اندازه بگیرید و ابعاد آن (ارتفاع، عرض و عمق) را روی دفترچه یادداشت بنویسید.
 • مرحله 2: ارتفاع و عرض تمام درها و راهروهای مسیر را اندازه‌گیری کنید، از اتاقی که اکنون یخچال شما در آن قرار دارد (معمولاً آشپزخانه) شروع کنید و به درب ورودی منزل یا ورودی اصلی ساختمان خود پایان دهید.
 • مرحله 3: تمام اندازه‌گیری‌ها را باهم مقایسه کنید تا ببینید آیا یخچال شما به‌راحتی از طریق راهروها در مسیر فرار عبور می‌کند یا خیر. اگر بله، پس می‌توانید به کار محافظت از کف بپردازید. در غیر این صورت، مرحله 4 را ببینید.
 • مرحله 4: لولاهای درب را بردارید تا عبور ایمنی را تضمین كنید. قطعاً نمی‌خواهید در یخچال بزرگ و سنگینی که از قبل بارگیری شده است، در یک درگیر شود.
 • مرحله 5: مسیرهای خروج را با از بین بردن موانعی که در این مسیر وجود دارد مانند وسایل منزل، جعبه‌های بسته‌بندی کامل یا خالی یا هر چیز دیگری که سر راه شما قرار دارد پاک‌کنید. به‌عبارت‌دیگر، مسیر بین یخچال شما و کامیون بارگیری باید کاملاً واضح و بدون مانع باشد.

نحوه محافظت از کف هنگام جابجایی و حمل یخچال

کامیون باربری تهران

هنگام حمل یخچال بین دوخانه، محافظت از کف بسیار مهم است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، یخچال‌ها بسیار سنگین هستند، بنابراین اگر نتوانید از کف محافظ مناسب استفاده کنید، ممکن است کف شما آسیب ببیند.

شما می‌خواهید مطمئن شوید که از یک روش محافظت از کف مناسب استفاده می‌کنید تا بتوانید یخچال را بدون خراش دادن کف – کف‌پوش‌های سخت، کاشی‌کاری یا فرش جابجا کنید. دلیل آن واضح است – هر نوع خرابی در کف هزینه تعمیر شمارا در بردارد، بنابراین مراقب خود باشید.

خبر بد این است که خرابی کف می‌تواند هزینه‌بر باشد. خبر خوب این است که با برخی از روش‌های اساسی محافظت از کف به‌راحتی قابل‌پیشگیری است.

در اینجا 3 راه اصلی برای محافظت از کف توسط خودتان – یعنی بدون کمک کارگر حرفه‌ای وجود دارد.

روش حفاظت از کف شماره 1: لوازم‌خانگی چرخ متحرک

اولین و مهم‌ترین روش برای محافظت از کف در برابر آسیب، استفاده از چرخ متحرک لوازم‌خانگی با چرخ‌های لاستیکی برای حمل‌ونقل واقعی یخچال است. به خاطر داشته باشید که این راهنمای اثاث‌کشی یخچال فقط نحوه حرکت یخچال با چرخ را توصیف می‌کند زیرا این خود ایمن‌ترین راه برای حمل‌ونقل یخچال است.

به همین دلیل است که شما باید یک چرخ لوازم‌خانگی را در دست بگیرید. شما می‌توانید این قطعه بسیار مفید اسباب‌کشی را از یک شرکت باربری اجاره کنید یا آن را از یک فروشگاه انبار خانگی خریداری کنید. اهرم L شکل روی چرخ‌ها در صورت تصمیم‌گیری در اختیار داشتن آن، اغلب یک سرمایه‌گذاری خوب به‌حساب می‌آیند.

درنتیجه، چرخ‌های لاستیکی چرخ لوازم‌خانگی هنگام جابجایی یخچال به‌تنهایی کف شمارا کاملاً ایمن نگه می‌دارند.

روش حفاظت از کف شماره 2: کشویی مبلمان

برای اینکه بتوانید وسایل سنگین آشپزخانه را به چرخ متحرک برسانید، باید یخچال را از محل فعلی خود خارج کنید که معمولاً محکم به دیوار فشار داده می‌شود و بین قطعات مبلمان آشپزخانه و سایر وسایل فشار داده می‌شود.

بنابراین، چگونه می‌توان یخچال را از فضای تنگ و بدون آسیب رساندن به کف زیر آن خارج کرد؟ از لغزنده‌های مبلمان – تکه‌های پلاستیک بادوام و لاستیک سخت استفاده کنید که نوع اصطکاک کم کشویی در وسط اتاق را برای وسایل سنگین فراهم می‌کند.

 • مرحله 1: یک نوار لغزنده در زیر هر پایه یخچال خود قرار دهید.
 • مرحله 2: دستگاه بزرگ را به‌آرامی بکشید و بدون آسیب رسیدن به کف زمین بدون دردسر شروع به سرخوردن به سمت شما می‌کند.

می‌توانید اسلایدرهای مبلمان را از فروشگاه‌ها خریداری کنید اگر بخواهید یخچال را تمیز کنید تا پشت آن تمیز شود، این اسلایدرها کار بزرگی انجام می‌دهند.

https://alo-bar.com/wp-content/uploads/2021/04/MyVideo_5.mp4

روش حفاظت از کف شماره 3: پانل‌های تخته سه لا

باگذشت زمان، یخچال و فریزرها به دلیل وزن زیاد تمایل به فرورفتن در زمین‌دارند. به همین دلیل است که اگر بخواهید لوازم سنگین آشپزخانه را بدون اینکه ابتدا نوعی محافظ کف تهیه کنید، آسیب ببینید.

علاوه بر لغزنده‌ها، شما همچنین می‌توانید از دو پانل تخته سه لا چهارم اینچی استفاده کنید تا لغزش اولیه را تسهیل کنید.

 • مرحله 1: دریافت کمک از دوستان خود
 • مرحله 2: یک صفحه زیر کف تخته سه لا را زیر چرخ جلو یا زیر کل ردیف کناری پایه‌های دستگاه قرار دهید. همین کار را با سمت دیگر یخچال انجام دهید.
 • مرحله 3: قسمت جلوی یخچال را بگیرید – این کار را در کمترین حد ممکن انجام دهید – و دستگاه سنگین‌وزن را روی ورق‌های تخته سه لا بکشید.

نحوه بسته‌بندی یخچال برای جابجایی

خوشبختانه بسته‌بندی یخچال و فریزر بسیار ساده است و ایده اصلی در اینجا این است که درحالی‌که آن را از خانه خود بیرون می‌آورید، محافظت بیشتری برای دستگاه بزرگ، سنگین و گران‌قیمت خود ایجاد کنید.

در اینجا 3 مرحله اساسی برای بسته‌بندی یخچال برای جابجایی آورده شده است:

 • مرحله 1: درب یخچال را ببندید، تمام طول دستگاه را با پتوهای مبلمان بپیچید، سپس با استفاده از قطعات نوار، محافظ را محکم کنید. پتوهای معمولی خانگی نیز انجام خواهند شد، اما شما باید از نرم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. از این گذشته، شما سعی دارید از سطح یخچال خود محافظت کنید، نه اینکه به آن صدمه‌ای وارد کنید.
 • مرحله 2: سیم برق دستگاه را تا کنید، آن را با استفاده از بندهای زیپ یا نوارهای لاستیکی محکم ثابت کنید. سرانجام، آن را به پشت یخچال بچسبانید تا در حین حمل‌ونقل یخچال، شما یا هر یک از مددجویانتان به‌طور تصادفی روی کابل نروید. به یاد داشته باشید که هنگام اثاث‌کشی یخچال به خانه دیگر، ایمنی اولویت شماست.
 • مرحله 3: درب یخچال را با یک قطعه طناب یا طناب محکم کنید تا مطمئن شوید هنگام انتقال دستگاه بزرگ به بیرون از منزل، باز نمی‌شود. مشابه ایمن‌سازی سیم برق، این‌یکی دیگر از تکنیک‌های جلوگیری از آسیب است که باید برای در امان ماندن وسایل استفاده کنید.

نحوه جابجایی و حمل یخچال با چرخ متحرک

جابجایی یخچال

انتقال یخچال با چرخ تنها راه برای انجام این کار بالقوه خطرناک با نتایج رضایت‌بخش است. کارگران حرفه‌ای با سال‌ها تجربه همچنین از چرخ‌دنده لوازم‌خانگی برای چرخاندن یخچال استفاده می‌کنند و آن را درون کامیون بارگیری قرار می‌دهند.

در اینجا مراحلی وجود دارد که نحوه استفاده از چرخ را برای اسباب‌کشی سریع و ایمن یخچال توصیف می‌کند:

 • مرحله 1: یخچال و فریزر را با استفاده از لغزنده مبلمان یا تخته سه لا به فاصله کمی از دیوار بکشید.
 • مرحله 2: یخچال را در پتوهای ضخیم بپیچید و سیم برق آن را همان‌طور که در بالا توضیح داده شد محکم کنید.
 • مرحله 3: یک کمک‌کننده باید یخچال راکمی خم کند و سپس دستگاه را به زیر دستگاه بزرگ آشپزخانه بلغزانید.
 • مرحله 4: چرخ را به سمت عقب متمایل کنید تا یخچال روی چرخ‌ها کاملاً متعادل شود. هنگامی‌که ماشین دالی را به عقب چرخانده‌اید، کسی را مجبور کنید دستگاه را به سمت شما سوق دهد.
 • مرحله 5: برای محکم نگه‌داشتن بار روی دوچرخ از بندهای محکم استفاده کنید. استفاده از طناب علاوه بربندها را برای بی‌حرکتی بیشتر و افزایش ایمنی در نظر بگیرید.
 • مرحله 6: یخچال و فریزر بارگیری و تسمه‌ای را با زاویه بیشتر از 45 درجه کج نکنید در غیر این صورت خطر از دست دادن تعادل مناسب رادارید.
 • مرحله 7. یخچال را در کنار خود قرار ندهید زیرا این کار ممکن است به دستگاه آسیب برساند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اقدام ایمنی به ادامه مطلب بروید.
 • مرحله 8: یخچال خود را از خانه خارج کنید. این کار را خیلی آهسته و با دقت انجام دهید. چرخ را که بارگیری کرده‌اید بجای فشار دادن، در امتداد مسیر خروجی از پیش تعیین‌شده بکشید. هل دادن یک چرخ لوازم‌خانگی معمولاً به معنای مانور سخت‌تر و پرخطرتر است.
 • مرحله 9: هنگام عبور از یک درب ورودی و یا در امتداد یک راهرو باریک و طولانی با یخچال بارگیری شده، بسیار احتیاط کنید. هر بار فقط یک‌قدم بروید و هر دو مددکار را نگه‌دارید تا یخچال را همیشه متعادل نگه‌دارند. درب موقت را در نظر بگیرید که ثابت شود فقط کمی باریک‌تر است تا یخچال از آن عبور کند.
 • مرحله 10: اگر مجبورید یخچال را به طبقه پایین منتقل کنید، احتیاط بیشتری انجام دهید. چگونه یخچال و فریزر را خودتان به پایین پله‌ها منتقل کنید؟ شما باید یخچال و فریزر را به داخل چرخ متحرک هدایت کنید درحالی‌که فرد دیگری باید زیر چرخ دستگاه باشد و به آن کمک کند هر باریک قدم برود. مطمئن شوید که چرخ را به سمت عقب می‌کشید و در مقابل وسوسه فشار دادن آن به پایین پله‌ها مقاومت می‌کنید. یخچال و فریزر را همیشه در زاویه 45 درجه کج نگه‌دارید تا کنترل کامل اوضاع را در دست داشته باشید.
 • مرحله 11: به داخل ماشین باربری بروید و سپس با استفاده از رمپ بارگیری شروع به بارگیری یخچال کنید. به‌آرامی، لوازم آشپزخانه را از سطح شیب‌دار بالا بکشید درحالی‌که یکی از کمک‌های شما بار را از پشت فشار می‌دهد.
 • چگونه یخچال را در وانت بارگیری کنیم؟ اطمینان حاصل کنید که وانت‌بار شیب‌دار نیز دارد و سپس همان عملیات بارگیری را با کامیون اجاره‌ای دنبال می‌کنید.
 • مرحله 12: یخچال بارگیری شده را با استفاده از تسمه‌های چسبنده یا طناب در قسمت بالا و کناره‌های دستگاه در کنار کامیون باربری محکم کنید. یخچال خود را در حالت ایستاده حمل کنید، در حین حمل‌ونقل یخچال را در کنار آن قرار ندهید. در آن زمان، بهتر است در هنگام جابجایی واقعی، یخچال را روی دستگاه خانگی بگذارید تا در هنگام رسیدن به خانه جدید، یک‌بار دیگر آن را محکم کنید.

نکات ایمنی برای جابجایی و حمل یخچال توسط خودتان

در آخر، بیایید نگاهی به چند نکته ایمنی بسیار مهم بیندازیم که باید هنگام اسباب‌کشی یخچال و فریزر به‌تنهایی یعنی بدون کمک کارگران حرفه‌ای رعایت کنید.

کامیون مسقف اثاث کشی

نکته ایمنی شماره 1: آیا هنگام جابجایی یخچال می‌توانید زمین بگذارید؟

نه، قرار دادن یخچال هنگام حمل‌ونقل اشکال ندارد زیرا ممکن است به مکانیسم خنک‌کننده آن آسیب برساند. یخچال‌ها ممکن است به‌نوعی غیرقابل‌تخریب به نظر برسند، اما در واقعیت، این وسایل عظیم آشپزخانه بسیار حساس و حتی شکننده هستند.

اگر یخچالی در کنار آن قرار گیرد یا بیش‌ازحد از آب خارج شود، روغن موجود در واحد کمپرسور به خطوط خنک‌کننده می‌رود و این به‌تنهایی می‌تواند به مکانیسم خنک‌کننده دستگاه شما آسیب برساند.

بنابراین، تمام تلاش خود را بکنید تا یخچال و فریزر خود را در حالت ایستاده نگه‌دارید.

نکته ایمنی شماره 2: چه مدت اجازه می‌دهید یخچال بعد از اثاث‌کشی جا بماند؟

وقتی یخچال خود را درون آشپزخانه منزل جدید قرار می‌دهید، باید حداقل 3 ساعت منتظر بمانید تا آن را وصل کنید و روشن کنید.

بعد از جابجایی باید یخچال خود را از برق بکشید زیرا به‌محض قرار دادن لوازم آشپزخانه در حالت طبیعی، روغن شروع به حرکت به سمت کمپرسور واحد می‌کند.

یخچال را فوراً وصل نکنید و روشن نکنید زیرا مقداری روغن هنوز در خطوط خنک‌کننده باقی‌مانده است و این می‌تواند به دستگاه آسیب برساند.

هشدار: جابجایی یخچال و فریزر به‌تنهایی می‌تواند یک کار خطرناک باشد: ممکن است لوازم گران‌قیمت آشپزخانه شما آسیب ببیند یا منجر به آسیب شخصی یا حتی هر دو شود. علاوه بر این، خسارت اموال نیز دور از ذهن نیست.

بنابراین، اگر این اولین بار است که خودتان یخچال را جابجا می‌کنید، پس‌کار درست را انجام دهید و از کارگران باتجربه پیشنهاد قیمت دریافت کنید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments